FAIL (the browser should render some flash content, not this).

Dlaczego warto brać korepetycje?

 

  1. W standardowej szkole nie jest możliwe jednakowo efektywne dotarcie z wiedzą do wszystkich uczniów ze sporej grupy. Nawet najlepszy nauczyciel adresuje swój sposób nauczania do pewnej „średniej” uczniów i dlatego zarówno ci co wyrastają ponad tę średnią, jak też i ci co są nieco „odstali” od reszty (z różnych, często absolutnie niezawinionych, powodów) będą w tej sytuacji poszkodowani. Dla nich przydałyby się lekcje bardziej zindywidualizowane.
  2. Nauczyciele są słabo opłacani, więc trudno wymagać od nich wielu godzin dodatkowej pracy "na zawołanie" - dla uczniów, którzy z różnych powodów, mają zaległości, lub ważną potrzebę poszerzenia swojej wiedzy.
  3. Nauczycieli mamy lepszych i gorszych, a co by tu nie rozprawiać o szkolnych ideałach, zdarza się trafić na pedagoga z „dolnej półki”. Więc, jeśli wiedza jest uczniowi rzeczywiście do czegoś potrzebna (np. do egzaminu na studia), to trzeba jakoś powstałe szkolne „niedoróbki” uzupełnić. Korepetytora możemy sobie wybrać i zmienić w razie potrzeby, a w sytuacji podbramkowej dobry pedagog na zawołanie jest „na wagę złota”.
  4. Ludziom plany się zmieniają – ktoś w gimnazjum i pierwszej klasie liceum, planuje specjalizowanie się w naukach humanistycznych, a fizykę i biologię sobie nieco „odpuszcza”. Jednak w klasie maturalnej zmienia zdanie – chciałby zostać lekarzem. Wtedy, bez zewnętrznej pomocy, samodzielne nadgonienie materiału z tych przedmiotów z kilku lat może być zbyt trudne.
  5. Są uczniowie, którzy wymagają absolutnie indywidualnego potraktowania. Czy to dlatego, że są zbyt nieśmiali, może mają problemy z koncentracją, trudności w kontaktach z rówieśnikami itp. Standardowa szkoła, wraz z jej problemami finansowymi, obciążeniem nauczycieli pracą i obowiązkami biurokratycznymi, nie ma szansy sprostać zadaniom znacznie wyrastającymi ponad jej zwykły tryb funkcjonowania. W przypadku drogich szkół prywatnych, sytuacja bywa lepsza (choć też nie zawsze). Jednak dopiero korepetytor, który całą swoją uwagę poświęca temu jednemu uczniowi, daje naprawdę duże szanse na dotarcie do przyczyn szkolnych problemów.
  6. Korepetycje dają o wiele większe możliwości rozplanowania zajęć. W szczególności (np. przed ważnym egzaminem) nie ma problemu, aby w krótkim czasie odbyć wiele godzin zajęć, umawiać się w różnych porach, konsultować telefonicznie, mailem, itp.
  7. Rodzice mają z korepetytorem łatwiejszy kontakt niż z nauczycielem szkolnym - nie muszą zwalniać się z pracy na rozmowę o problemach ich dziecka, nie ma tu problemu w stylu: „jak mu o tym powiem, to może będzie moje dziecko gorzej traktował itp...”. Co prawda większości nauczycieli można zaufać i nie trzeba się kryć z trudnymi sprawami, ale wiadomo - wyjątki się zdarzają.
  8. Pod wieloma względami układ z korepetytorem jest bardziej „czysty”, niż to się odbywa w szkole – korepetytor nie stawia stopni, nie musi martwić się o biurokratyczne rygory, przejmować np. tym „co sobie pomyśli reszta klasy, jeśli zacznę tak otwarcie chwalić Huberta?...”. 
    Rzadko też miewa problemy z zachowaniem swoich uczniów, bo rozpraszająca rola kolegów „wesołków” jest tu sprowadzona do zera. Jest wiedza do opanowania – i kropka.

Wszystko to razem powoduje, że w wielu sytuacjach korepetycje są potrzebne, lub wręcz niezbędne.